Judo awansowało do wyższej grupy wśród sportów olimpijskich. Wszystkie sporty wchodzące w skład MKOl podzielone są na kategorie, które określają podział dyscyplin olimpijskich i są one ściśle związane z przychodami dla Międzynarodowej Federacji. Dotychczas judo umieszczone było na samym końcu tej klasyfikacji, ale obecnie IJF (Światowa Federacja Judo) weszła do trzeciej grupy. Tak wysoko judo nie było jeszcze nigdy wcześniej. Informacja ta została ogłoszona przez Zarząd Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego podczas konwencji SportAccord, która odbywa się w Petersburgu.

 

To jest kamień milowy, który nagradza lata wysiłku” – powiedział Prezes Marius Vizer po decyzji MKOl.

 

Nasz zespół walczył od 2007 roku aby judo było uznawane za wartościowy sport, również ze względu na jego wymiar edukacyjny. Dziś pragnę podziękować każdemu judoce na całym świecie, ponieważ znaczny wzrost naszego statusu w ramach rodziny olimpijskiej jest wynikiem pracy każdego z nas. Chciałbym także podziękować narodowym federacjom, wszystkim komitetom kontynentalnym, z którymi razem organizujemy nasze imprezy, naszym sponsorom, partnerom i mediom. Chcę również wyrazić moje najgorętsze podziękowania członkom komitetu wykonawczego IJF i pracownikom naszej federacji, którzy nie szczędzili wysiłków.” - kontynuował swoją wypowiedź Marius Vizer

judo igrzyska olimpijskie

Marius Vizer został wybrany na szefa IJF w roku 2007 i od tego momentu judo bardzo znacząco się zmieniło. Sport, który był uważany za marginalny jeszcze kilka lat temu, teraz stał bardzo ważnym graczem w ramach rodziny olimpijskiej. Obecnie IJF, zajmująca się World Tour Judo, rocznie organizuje ponad 20 dużych imprez , które są transmitowane w ponad 150 krajach. Przy okazji ostatnich Igrzysk w Londynie, 137 krajów wzięło udział w olimpijskim turnieju judo, a ponad 20 reprezentacji narodowych wyznaczyła judoków, aby nieśli flagi delegacji podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia Igrzysk.

 

Mamy jeszcze bardzo dużo do zrobienia i nasz zespół nadal będzie kontynuował swoją misję, ale dzisiaj możemy być dumni z pracy, która została wykonana do tej pory. Decyzja MKOl będzie miała pozytywny wpływ na  finanse naszej federacji i zwiększy to nasze pragnienie do postępu na rzecz judo i sportu w ogóle. ” – dodał prezes IJF

 

W piątek zostanie podjęta decyzja o wyborze nowego prezydenta SportAccord, gdzie Marius L. Vizer jest jednym z kandydatów i może się okazać, że będzie to kolejny wielki dzień dla światowego judo.